Wexford Schools Cross Country 2022 Results

Minor girls – 1st Rayna Thompson (Presentation), 2nd Chloe Wafer (Creagh college), 3rd Lily Ryan (Our Lady of Lourdes), 4th Leah Morrisey (FCJ), 5th Ruby Gallagher O’Reilly (Gorey Community school), 6th Lucy McCormack (Loreto).     

Minor boys – 1st Hugo Tierney (Good Counsel), 2nd Jamie Doyle (Good Counsel), 3rd Artem Kelly (Meanscoil), 4th Jack Browne (FCJ), 5th Paulius Skuodis (Bridgetown), 6th Manus Flynn (FCJ).     

Junior girls – 1st Aoife Walsh (Loreto), 2nd Emma McCarthy (Presentation), 3rd Éabha Keane (Presentation), 4th Emma Keegan (FCJ), 5th Nicole Lageu (Loreto), 6th Cora Finn (Loreto).     

Junior boys – 1st Max Murphy (Good Counsel), 2nd Joss O’Connor (Good Counsel), 3rd Olan Delaney (New Ross CBS), 4th DJ Dempsey (New Ross CBS), 5th Billy Joseph Carroll (Ramsgrange), 6th Jack O’Shea (Colaiste Abbain).      

Inter girls – 1st Maria Coone (Loreto), 2nd Cliona Kearney (Loreto), 3rd Lucia Goggins (Presentation), 4th Caoimhe Byrne (FCJ), 5thCaoimhe Tobin (Loreto), 6th Sophia Tkacheva (Gorey Community School).   

Inter boys – 1st Will Park (Ramsgrange), 2nd Sean Lennon (Kennedy College), 3rd Donny McDonald (Colaiste Abbain), 4th Eoin Shannon (Good Counsel), 5th Luca O’Connor (New Ross CBS), 6th Caoilan Costello (Good Counsel).      

Senior girls – 1st Claragh Keane (Presentation), 2nd Emma Hannon (St Marys New Ross), 3rd Eimear Halpin (Loreto), 4th Caoilfhionn Ní Nuallainn (Loreto), 5th Ciara Nolan (Presentation), 6th Ciara Martin (Presentation).   

Senior boys – 1st Joe Byrne (Gorey Community School), 2nd Jamie O’Connor (Good Counsel), 3rd Sean Kinch (Gorey Community School), 4th William Lynch (Creagh College), 5th Dylan Balfe (New Ross CBS), 6th Philip Kearns (Colaiste Abbain).      

Team results 

Minor girls – 1st Loreto, 2nd Presentation A, 3rd Presentation B. 

Minor boys – 1st Bridgetown, 2nd Enniscorthy Community College, 3rd Gorey Educate Together.   

Junior girls – 1st Loreto A, 2nd Presentation, 3rd Loreto B. 

Junior boys – 1st Colaiste Abbain, 2nd Enniscorthy Community College, 3rd New Ross CBS. 

Inter girls – 1st Loreto, 2nd Our Lady of Lourdes Rosbercon, 3rd St Marys New Ross. 

Inter boys – 1st Good Counsel, 2nd Meanscoil Garman, 3rd Enniscorthy Community College.    

Senior girls – 1st Presentation, 2nd Loreto.   

Senior boys – 1st Colaiste Abbain.   

Overall winners of the Donna Foley Perpetual Trophy: Loreto (12 points).