Mr Oil Wexford Masters Cross Country 2022 Results

Women’s Results
1 Fiona Kehoe, Kilmore (O35) 15;36
2 Elaine Cardiff, Kilmore (O35) 16;43
3 Sharon Cloney, Kilmore (O35)16;58
4 Sinead O’Brian, Kilmore (O50) 17;41
5 Helen Doyle, Kilmore (O45) 17;58
6 Belinda Kehoe, SBR (O45) 18;11
7 Shelley Atkins, Croghan (O40) 18;25
8 Sharon Wafer, Croghan (O40) 18;31
9 Beth O’Connor, United Striders (O45) 18;37
10 Lillian Lawless, SBR (O50) 18;43
11 Sandra Young, United Striders (O35) 18;46
12 Theresa McDonald, United Striders (O40) 18;54
13 Suzanne Keane, Croghan (O40) 19;25
14 Ester O’Leary, Slaney Olympic (O45) 20;07
15 Sabina Sweeney, Slaney Olympic (O50) 20;12
16 Mary Gaynor, Menapians (O55) 20;16
17 Catherine O’Connor, Menapians (O55) 20;39
18 Marie Kinsella, Slaney Olympic (O50) 21;11
19 Tracy Kavanagh, Slaney Olympic (O40) 22;06
20 Clodagh Connelly, Slaney Olympic (O45) 22;18
21 Mairead O’Neill, SBR (O40) 23;08
22 Greta Roberts Tyrrell, Slaney Olympic (O45) 25;22
23 Bernie Millar, Slaney Olympic (O60) 26;11
24 Annis Kehoe, Slaney Olympic (O65) 26;11

Women’s Teams
1st Kilmore (6 points)
1 Fiona Kehoe
2 Elaine Cardiff
3 Sharon Cloney

2nd Croghan (28 points)
7 Shelley Atkins
8 Sharon Wafer
13 Suzanne Keane

3rd United Striders (32 points)
9 Beth O’Connor
11 Sandra Young
12 Theresa MC Donald

Ladies over 40
1 Shelley Atkins, Croghan
2 Sharon Wafer, Croghan
3 Theresa McDonald, United Striders

Ladies over 45
1 Helen Doyle, Kilmore
2 Belinda Kehoe, SBR
3 Beth O’Connor, United Striders

Ladies over 50
1 Sinead O’Brian, Kilmore
2 Lillian Lawless, SBR
3 Sabina Sweeney, Slaney Olympic

Ladies over 55
1 Mary Gaynor, Menapians

Ladies over 60
1 Bernie Millar, Slaney Olympic

Ladies over 65
1 Annis Kehoe, Slaney Olympic

Men’s Results:
1 Myles Gibbons, SBR (O45) 21;32
2 Niall Sheil, St Killians (O40) 21;41
3 Mark Poole, Croghan (O35) 21;54
4 Pat Foley, Croghan (O45) 22;10
5 Alan O’Connor, United Striders (O45) 22;13
6 Sean Crotty, Slaney Olympic (O40) 22;41
7 Colin Carney, United Striders (O40) 22;55
8 Kevin Morris, Croghan (O45) 22;55
9 Pat Callaghan, United Striders (O55) 23;00
10 John McGrath, United Striders (O45) 23;02
11 John Byrne, United Striders (O45) 23;29
12 Ger Maloney, SBR (O60) 23;38
13 Martin Monaghan, SBR (O45) 23;52
14 Pat Murray, United Striders (O40) 23;57
15 Brian O’Shaughnessy, St Killians (O40) 24;07
16 Brian Maher, Croghan (O45) 24;12
17 Tomas Moran, United Striders (O40) 24;31
18 Derek Malone, Croghan (O50) 24;41
19 Padraig Coone, Slaney Olympic (O45) 24;47
20 John Hickey, United Striders (O45) 24;48
21 John Roban, Slaney Olympic (O50) 24;52
22 Alexander Williams, Croghan (O35) 24;57
23 Colin Garry, Slaney Olympic (O35) 25;01
24 Tony Harper, Menapians (O45) 25;02
25 Micky Quigley, Slaney Olympic (O55) 25;03
26 Adrian Doyle, SBR (O40) 25;12
27 Connell Cooper, Slaney Olympic (O40) 25;22
28 Bobby Redmond, Slaney Olympic (O40) 25;30
29 Padraig Barron, United Striders (O45) 25;38
30 Eddie McDonald, United Striders (O40) 25;47
31 Paul Browne, Slaney Olympic (O45) 25;52
32 Sean Doyle, Kilmore (O50) 26;05
33 Emmett Malone, United Striders (O45) 27;03
34 Dermot Foley, Menapians (O40) 27;09
35 Gavin Hayes, Menapians (O40) 27;19
36 Alan Ronan, Slaney Olympic (O50) 27;41
37 Mick O’Gorman, United Striders (O60) 27;45
38 Tadhg Henderson, Menapians (O45) 30;36
39 John Dier, Menapians (O55) 30;45
40 Ger Murphy, Slaney Olympic (O55) 31;47
41 Andy Kehoe, Slaney Olympic (O70) 42;31
42 Tom Kavanagh, SBR (O70) 47;47
43 Billy Harper, SBR (O75) 47;47;
Eugene Doherty , SBR (O60) DQ

Men’s teams
1st United Striders
5 Alan O’Connor
7 Colin Carney
9 Pat Callaghan
10 John McGrath

2nd Croghan
3 Mark Poole
4 Pat Foley
8 Kevin Morris
16 Brian Maher

3rd SBR
1 Myles Gibbons
12 Ger Maloney
13 Martin Monaghan
26 Adrian Doyle

Men over 40
1 Sean Crotty, Slaney Olympic
2 Colin Carney, United Striders
3 Pat Murray, United Striders

Men over 45
1 Pat Foley, Croghan
2 Kevin Morris, Croghan
3 Alan O’Connor, United Striders

Men over 50
1 Derek Malone , Croghan
2 John Roban, Slaney Olympic
3 Sean Doyle, Kilmore.

Men over 55
1 Pat Callaghan, United Striders
2 Micky Quigley, Slaney Olympic
3 John Dier, Menapians

Men over 60
1 Ger Maloney, SBR
2 Mick O’Gorman, United Striders

Men over 70
1 Andy Kehoe, Slaney Olympic
2 Tom Kavanagh, SBR

Men over 75
1 Billy Harper, SBR