Mr Oil County Masters Road Race Results, Kilmore, 10/05/2019

Top 3 Women in the Mr Oil County Masters Road Race: 1st, Fiona Kehoe, Kilmore AC (centre), 2nd, Jackie Carthy, Kilmore AC (left) & 3rd Catherine Roche, Slaney Olympic AC, (right). Photo: Paddy Morgan, County Chairman

Many thanks to SBR for putting these results together, particularly

Mr Oil County Masters Road Race Results

Women’s 4k Race

1 – Fiona Kehoe (Kilmore AC) 13-55 Over-35

2 – Jackie Carthy (Kilmore) 14-45 Over-45

3 – Catherine Roche (Slaney Olympic AC) 15-35 Over-45

4 – Ann Sullivan (DMP AC) 15-49 Over-60

5 – Anna Bushe (Croghan AC) 15-58 Over-35

6 – Lillian Lawless (Sliabh Buidhe Rovers AC) 16-01 Over-50

7 – Ciara Bowe (SBR) 16-19 Over-40

8 – Nicola Murphy (United Striders AC) 16-22 Over-40

9 – Katie Gregan (SO) 16-35 Over-40

10 – Helen Doyle (Kilmore) 16-38 Over-45

11 – Sinead O’ Brien (Kilmore) 16-51 Over-45

12 – Shelly Atkins (Croghan) 16-55 Over-40

13 – Beth O’ Connor (US) 16-57 Over-40

14 – Belinda Kehoe (SBR) 17-05 Over-40

15 – Suzanne Keane (Croghan) 17-31 Over-35

16 – Aoife Kavanagh (SO)  17-44 Over-40

17 – Sonya Byrne (US) 17-54 Over-45

18 – Fidelma Rossiter (Kilmore) 18-00 Over-40

19 – Lisa Prendergast (SBR) 18-12 Over-40

20 – Catherine O’ Connor (Menapians AC) 18-14 Over-50

21 – Olivia Hall (Racing 795) 18-20 Over-40

22 – Marie Neville (SO) 18-22 Over-50

23 – Lettie Roche (US) 18-24 Over-50

24 – Caitriona McLoughlin (US) 18-25 Over-40

25 – Paula Gondard (Men) 18-38 Over-50

26 – Angela Butler (Taghmon AC) 18-43 Over-50

27 – Margaret Cahill (SO) 18-45 Over-50

28 – Marie Kinsella (SO) 18-52 Over-50

29 – Sabina Sweeney (SO) 18-53 Over-45

30 – Sinead Fortune (Kilmore) 19-02 Over-45

31 – Helena Browne (SO) 19-05 Over-45

32 – Suzanne Foley (Kilmore) 19-07 Over-35

33 – Clodagh Connolly (SO) 19-22 Over-40

34 – Gozya Syzmura (SO) 19-32 Over-40

35 – Gretta Tyrrell (SO) 20-05 Over-45

36 – Helen Sinnott (Men) 20-18 Over-45

37 – Jenny Burrell (Kilmore) 20-23 Over-35

38 – Sarah Mills (Kilmore) 20-32 Over-40

39 – Louise Henderson (Men) 20-46 Over-40

40 – Claire O’ Morchoe (Taghmon) 21-19 Over-45

41 – Annis Kehoe (SO) 21-22 Over-60

42 – Marie Walsh (DMP) 21-44 Over-40

43 – Carmel Kelly (DMP) 21-58 Over-45

Women’s Team Results

Gold – Kilmore – 13pts (1, 2 and 10)

Silver – Sliabh Buidhe Rovers – 27pts (6, 7 and 14)

Bronze – Slaney Olympic – 28pts (3, 9 and 16)

Age category – gold medals:

Over-40 – Ciara Bowe (SBR)

Over-45 – Helen Doyle (Kilmore)

Over-50 – Lillian Lawless (SBR)

Over-60 – Ann Sullivan (DMP)

Men’s 6k Race:

1 – Niall Sheil (St Killians AC) 19-32 Over-40

2 – Paul Doran (United Striders AC) 19-46 Over-35

3 – Joe Lillis (US) 20-04 Over-35

4 – Brendan Lyng (US) 20-09 Over-45

5 – Mark Poole (Croghan AC) 20-10 Over-35

6 – John Murphy (DMP AC) 20-13 Over-45

7 – Alan O’ Connor (US) 20-18 Over-40

8 – Myles Gibbons (Sliabh Buidhe Rovers AC) 20-23 Over-40

9 – Paul Gibbons (SBR) 20-28 Over-40

10 – John McGrath (US) 20-39 Over-45

11 – Pat Foley (Croghan) 20-43 Over-40

12 – George Delaney (US) 20-48 Over-45

13 – Martin Monaghan (SBR) 20-51 Over-45

14 – David Barron (Slaney Olympic AC) 21-03 Over-50

15 – Ted Flannelly (US) 21-05 Over-50

16 – Jim Stafford (SO) 21-10 Over-55

17 – David Kehoe (SO) 21-11 Over-50

18 – Niall O’ Connor (SBR) 21-16 Over-35

19 – Sean Crotty (SO) 21-28 Over-35

20 – Conal Cooper (SO) 21-32 Over-35

21 – Tommy McElwain (SBR) 21-39 Over-50

22 – Stephen Ainsworth (Wexford Marathon Club) 21-40 Over-40

23 – Ger Maloney (St Pauls AC) 21-41 Over-55

24 – Derek Malone (Croghan) 21-43 Over-45

25 – Pat Murray (US) 21-52 Over-40

26 – Ian McQuillan (SBR) 21-53 Over-45

27 – Billy Reck (SO) 21-56 Over-50

28 – Bobby Redmond (SO) 22-02 Over-40

29 – Adrian Doyle (SBR) 22-11 Over-40

30 – Bill Barry (Racing 795) 22-15 Over-40

31 – Gordon Quinn (Kilmore AC) 22-21 Over-40

32 – Paul Browne (SO) 22-23 Over-40

33 – Michael Quigley (SO) 22-31 Over-55

34 – Colin Carney (US) 22-36 Over-40

35 – Michael O’ Flaherty (Kilmore) 22-40 Over-45

36 – Dermot Foley (Menapians AC) 22-46 Over-40

37 – John Kent (US) 22-51 Over-40

38 – Jarlath Duffy (Racing 795) 22-52 Over-40

39 – Liam Bowe (Racing 795) 22-53 Over-45

40 – Alan Kelly (Racing 795) 22-56 Over-40

41 – Padraig Moriarty (St Killians AC) 23-02 Over-50

42 – John Hickey (US) 23-12 Over-45

43 – Joe Breen (Croghan) 23-15 Over-40

44 – Clinton White (Racing 795) 23-17 Over-40

45 – John Byrne (Croghan) 23-36 Over-40

46 – Pat O’ Callaghan (US) 23-43 Over-50

47 – Eugene Doherty (SBR) 24-05 Over-60

48 – Thomas Moran (US) 24-09 Over-40

49 – Eddie Murphy (US) 24-14 Over-40

50 – Donal Grant (Men) 24-15 Over-35

51 – Matt Flannelly (US) 24-22 Over-55

52 – Eddie McDonald (US) 24-23 Over-40

53 – Adrian Reville (Kilmore) 24-56 Over-45

54 – Ger Power (Kilmore) 25-13 Over-40

55 – Garry Murphy (SO) 25-19 Over-40

56 – Martin Kehoe (US) 25-22 Over-45

57 – Micheal Kinsella (Men) 25-40 Over-45

58 – Ger Murphy (SO) 26-01 Over-50

59 – Martin Kelly (Men) 26-53 Over-60

60 – Jack Murphy (SBR) 27-34 Over-65

61 – Wayne Allen (SO) 27-53 Over-35

62 – John Dier (Men) 28-17 Over-50

63 – Darren O’ Grady (Men) 28-58 Over-40

64 – Brian Reilly (Men) 31-22 Over-50

65 – Thomas Crofts (SO) 31-39 Over-35

66 – Brian McLoughlin (SBR) 31-52 Over-60

67 – Billy Harpur (SBR) 44-07 Over-70

Men’s Teams Results:

Gold – United Striders – 16pts (2, 3, 4 and 7)

Silver – Sliabh Buidhe Rovers – 48pts (8, 9, 13 and 18)

Bronze – United Striders ”B” – 62pts (10, 12, 15 and 25)

Age categories – gold medals:

Over-40 – Alan O’ Connor (US)

Over-45 – Brendan Lyng (US)

Over-50 – David Barron (SO)

Over-55 – Jim Stafford (SO)

Over-60 – Eugene Doherty (SBR)

Over-65 – Jack Murphy (SBR)

Over-70 – Billy Harpur (SBR)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.