Results of Mr Oil Wexford Juvenile Even Ages and Novice Cross Country Championships

Top three individuals and teams listed below. Full individual results.

Boys U10
1 Cian O’Donovan (Menapians)
2 Oisin Larkin Enniscorthy AC)
3 Elijah Page Redmond (St Paul’s AC)

Girls U10
1 Éabha Keane (DMP)
2 Laura Thompson (Kilmore AC)
3 Emma McCarthy St Killian’s AC)

Girls U12 2000m
1 Grainne English (Adamstown AC)
2 Layla Stafford (DMP)
3 Katie Doyle (Bree AC)

Teams
1 DMP (13)
2 Kilmore AC (24)
3 DMP (b) (41)

Boys U12 2000m
1 Conn Mernagh (DMP)
2 Kevin O’Mahoney (DMP)
3 Rob Sterling (St Paul’s AC)

Teams
1 DMP (10)
2 USAC (25)
3 Adamstown AC (30)

Girls U14 3000m
1 Claragh Keane (DMP)
2 Aoibhinn Mernagh (DMP)
3 Eimear Fortune (Kilmore AC)

Teams
1 DMP (16)
2 Kilmore AC (23)
3 SBR (25)

Boys U14 3000m
1 Aidan Shannon (USAC)
2 Myles Hewlett (USAC)
3 Darragh Flannelly (USAC)

Teams
1 USAC (6)
2 USAC (b) (19)
3 Adamstown AC (30)

Girls U16 4000m
1 Róisín O’Reilly (Menapians)
2 Aoibhinn Crean (Adamstown AC)
3 Clodagh Foran (USAC)

Teams
1 USAC

Boys U16 4000m
1 Joe Byrne (SBR)
2 Cathal Dowd (DMP)
3 Conor Keane (DMP)

Teams
1 DMP (12)
2 USAC

Girls U18 4000m
1 Kate Murphy (USAC)
2 Rebecca Bawden (USAC)
3 Alannah Byrne (USAC)

Boys U18 6000m
1 Aedan Rogers (USAC)
2 James Boland (USAC)
3 Edward Kinsella (SBR)

Novice Ladies 3000m (full results below)
1 Fidelma Rossiter (Kilmore AC)
2 Sonya Byrne (USAC)
3 Ailish Browne (USAC)

Teams
1 Slaney Olympic (34)
2 USAC (37)
3 SBR (45)

Novice Men 6000m(full results below)
1 Alan O’Connor (USAC)
2 Brendan Lyng (USAC)
3 Mark Poole (USAC)

Teams
1 USAC (19)
2 Slaney Olympic (37)
3 Croghan AC (52)

Novice Women 3000m FULL RESULTS
1 Fidelma Rossiter, Kilmore 13.00
2 Sonya Byrne, United Striders 13.09
3 Ailish Browne, United Striders 13.19
4 Helen English, Slaney Olympic 13.21
5 Ciara Jones, Croghan 13.31
6 Suzanne Keane, Croghan 13.36
7 Christina Hill, SBR 13.48
8 AnnMarie Doyle, Slaney Olympic 13.55
9 Ava Williams, Croghan 14.03
10 Sarah Walsh, Slaney Olympic 14.05
11 Orla Furlong, SBR 14.10
12 Marie Kelliher, Slaney Olympic 14.11
13 Louise Kehoe, SBR 14.17
14 Clodagh Dunbar, SBR 14.18
15 Colette Roche, United Striders 14.24
16 Lisa Murphy, SBR 14.27
17 Sareen O’Farrell, United Striders 14.32
18 Sinead Fortune, Kilmore 14.34
19 Ester O’Leary, Slaney Olympic 14.39
20 Gosia Szymura, Slaney Olympic 14.48
21 Kathleen Keane, DMP 14.56
22 Martina O’Mahony, DMP 15.08
23 Stephanie McKenna, Slaney Olympic 15.17
24 Anne Carroll, Slaney Olympic 15.32
25 Elaine Cullen, Slaney Olympic 14.43
26 Ann Sharkey, Slaney Olympic 15.48
27 Fiona Byrne, Croghan 16.03
28 Suzanne Foley, Kilmore 16.06
29 Shelly O’Connor, Wexford Marathon Club 18.13
30 Gretta Roberts Tyrrell, Slaney Olympic 18.15
31 Sharon Dyer, Menapians 18.20

Novice Men 6000m FULL RESULTS
1 Alan O’Connor, United Striders 21.28
2 Brendan Lyng, United Striders 21.45
3 Mark Pool, Croghan 21.51
4 John Stone, DMP 22.01
5 George Delaney, United Striders 22.14
6 Tomas Kavanagh, SBR 22.29
7 David Kehoe, Slaney Olympic 22.34
8 Billy Reck, Slaney Olympic 23.04
9 Brian Crouch, Slaney Olympic 23.10
10 John Murphy, DMP 23.12
11 Pat O’Callaghan, United Striders 23.17
12 Derek Malone, Croghan 23.21
13 Will Doyle, Slaney Olympic 23.33
14 Michael Flaherty, Kilmore 23.36
15 Adrian Doyle, SBR 23.43
16 Brendan Radford, DMP 24.06
17 Sean Kelly, Croghan 24.11
18 Peter Lyons, Slaney Olympic 24.14
19 Adrian Reville, Kilmore 24.18
20 Andre Van Barneville, Croghan 25.05
21 Colin Kearney, United Striders 25.32
22 Joe Whelan, Slaney Olympic 25.39
23 Jessie O’Connor, Slaney Olympic 25.51
24 Emmet Malone, United Striders 25.55
25 Luke Butler, United Striders 25.56
26 Daragh Kavanagh, Croghan 26.15
27 Michael O’Gorman, United Striders 26.23
28 Ian McQuinlan, SBR 26.24
29 Paul Colfer, United Striders 27.30
30 Brendan Sydney, St Annes 27.42
31 Colm Moore, St Annes 27.50
32 Jason Moran, St Annes 28.01
33 John Dyer, Menapians 28.02
34 Fintan Kinsella, Slaney Olympic28.34
35 Ger Mulhall, Menapians 28.49
36 Paul Deegan, SBR 29.31
37 Owen French, St Annes 30.16
38 James Carroll, Kilmore 30.34
39 Darren O’Grady, Menapians 31.47
40 John Kelly, St Annes 33.35
41 Joseph Sinnorr, St Annes 33.41

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.