Mr Oil Masters Road Race County Championships 2016

Kilmore, Friday, May 13th 2016

Masters Women’s Road Race Results 2016
1 Jackie Carthy Kilmore 15.22
2 Ann O’Sullivan DMP 16.07
3 Lillian Lawless SBR 16.08
4 Helen Doyle Kilmore 16.10 1st over 40
5 Sinead O’Brien Kilmore 19.19
6 EmilyO’Connor Slaney Olympic 16.26
7 Christine Stone DMP 16.44
8 Vanessa McShane Slaney Olympic 16.45
9 Ciara Bowe SBR 16.46
10 Lorraine McMahon Wex Marathon Club 16.52
11 Belinda Kehoe SBR 16.53
12 Sue Cahill Kilmore 17.05
13 Katie Gregan Slaney Olympic 17.11
14 Fiona O’Donovan United Striders 17.13
15 Niamh Coman DMP 17.39
16 Catherine Ronan United Striders 17.48 1st over 50
17 Sonia Byrne United Striders 17.54
18 Esther O’Leary Slaney Olympic 18.05
19 Mags Dunphy Slaney Olympic 18.21 1st over 55
20 Margaret Cahil Slaney Olympic 18.24
21 Sabina Sweeney Slaney Olympic 18.35 1st over 45
22 Karina Lillis United Striders 18.40
23 Clodagh Connolly Slaney Olympic 18.45
24 Ciara Kearney Slaney Olympic 18.47
25 Claire Gibbons SBR 18.54
26 Mary Gaynor Menapians 18.55
27 Louise Nolan Slaney Olympic 18.56
28 Emma Hewlett United Striders 19.02
29 Sandra Burke Wex Marathon Club 19.07
30 Jean Mernagh Slaney Olympic 19.10
31 Collette Roche United Striders 19.14
32 Maura Neville Slaney Olympic 19.31
33 Kathleen Keane DMP 19.42
34 Sinead McCarthy United Striders 20.12
35 Helen Sinnott Menapians 20.18
36 Deirdre Kavanagh Slaney Olympic 20.20
37 Annis Kehoe Slaney Olympic 20.41 1st over 60
38 Alison Murphy United Striders 20.57
39 Gretta Roberts Tyrrell Slaney Olympic 21.25
40 Mary Kehoe Kilmore 23.49
41 Siobhan Doyle Menapians 24.20

Team Results
Kilmore 1,4,5 10
SBR 3,9,11 23
DMP 2,7,15 24

Masters Mens Results 2016

1 Niall Sheils St Killians 20.05

2 Myles Gibbons SBR 20.15

3 Pedro Calvo SBR 20.16

4 Paul Gibbons SBR 20.22

5 Noel Kennedy SBR 20.28

6 John McGrath United Striders 20.42 (1st Over 40)

7 Tommy McElwain SBR 20.48 (1st over 45)

8 Trevor Conroy SBR 20.51

9 John Murphy DMP 20.52

10 Joe Lillis SBR 20.53

11 Martn Monaghan Slaney Olympic 20.55

12 Pat Foley Croghan 21.10

13 Brian Maher Croghan 21.17

14 Denis Monaghan Slaney Olympic 21.18

15 Brian Maher Slaney Olympic 21.19

16 Ger Maloney St Pauls 21.20 (1st over 55)

17 John Stone DMP 21.26

18 Padraig Moriarty St Killians 21.28 (1st over 50)

19 Jim Stafford Slaney Olympic 21.29

20 Alan O’Connor United Striders 21.34

21

David Kehoe

Slaney Olympic

21.37

22

Jim O’Malley

SBR

21.38

23

Pat O’Callaghan

United Striders

21.41

24

David Leonard

SBR

21.46

25

Ger Power

Kilmore

22.06

26

Bobby Redmond

Slaney Olympic

22.09

27

John Roban

Slaney Olympic

22.19

28

Pat Hyland

Slaney Olympic

22.20

29

Brendan Radford

DMP

22.24

30

Michael Flaherty

Kilmore

22.26

31

Dave Byrne

United Striders

22.37

32

Billy Reck

Slaney Olympic

22.38

33

John Kent

United Striders

22.40

34

Eugene Doherty

SBR

23.01

35

Adrian Reville

Kilmore

23.02

36

Richard Fortune

DMP

23.15

37

Peter Ryan

Slaney Olympic

23.26

38

Adrian Doyle

SBR

23.37

39

Brian Doyle

Croghan

23.51

40

Mick Nolan

Slaney Olympic

24.14

41

Brian Kavanagh

Croghan

24.29

42

Michael Kinsella

Menapians

24.38

43

Martin Kehoe

United Striders

24.44

44

Anthony Kenneally

Wex Marathon Club

24.52

45

Michael O’Gorman

United Striders

24.56

46

Brendan Sidney

St Anne’s

25.18

47

Kevin Walsh

Kilmore

25.35

48

Paul Foley

Kilmore

26.33

49

John Dier

Menapians

26.34

50

Seamus O’Brien

St Pauls

27.07

51

Colm Moore

St Anne’s

27.18

52

Tadgh Henderson

Menapians

27.55

53

Ken Jones

Menapians

28.03

54

John Kelly

St Anne’s

28.08

55

John Kelly

St Pauls

28.26

56

Peter Connick

St Pauls

29.35

57

Brian Hendrick

Wex Marathon Club

31.29

58

Brian Reilly

Menapians

33.16

59

Tom Kavanagh

SBR

35.34

59

Billy Harpur

SBR

35.34

Team Results

SBR A

2,3,4,5

14

SBR B

7,8,10,14

39

Slaney Olympic

11,15,19,21

66

 

Bookmark the permalink.

Leave a Reply