Mr Oil Juvenile T&F Championships 2016 – Day 1 Track Results

May 1st 2016

Enniscorthy Sports Hub

Hurdles

           
Girls U-15 250m

1

Sophie Codd Bree      
   

2

Kate Jackman Adamstown      
   

3

Joely Gibney Elliott SBR      
               
Boys U-15 250m

1

Raphael Abidoye Enniscorthy AC      
   

2

Leon Sinnott Menapians      
               
Girls U-16 250m

1

Karin Murphy Enniscorthy AC      
   

2

Tara Doyle Adamstown      
   

3

Rebecca Bawden United Striders      
               
Boys U-16 250m

1

Jack Doyle Kilmore      
   

2

Jamie Foley Enniscorthy AC      
   

3

Rory Cassidy Kilmore      
               
Girls U-17 300m

1

Aoife Muldoon United Striders      
   

2

Cheyene Farrell Molloy United Striders      
               
Boys U-17 300m

1

Ross Daly Enniscorthy AC      
   

2

Brendan Sinnott Menapians      
   

3

Sammy Delaney St Pauls      
               
Girls U-18 400m

1

Aoife Rochford Bree      
   

2

Hayleigh Bawden United Striders      
               
Boys U-18 400m

1

Liam Butler Enniscorthy      
     

 

       
     

 

       
               
Sprints              
               
Girls U-9 100m

1

Ciara Laffan Bree      
   

2

Erin Byrne Croghan      
   

3

Chloe Casey Bree      
               
Boys U-9 100m

1

Eli Paige Croghan      
   

2

Max Finn Craanford      
   

3

Oisin Larkin Enniscorthy AC      
               
Girls U-10 100m

1

Katie Doyle Bree      
   

2

Marbelys Fernandez Enniscorthy AC      
   

3

Johanna Chapman Bree      
               
Boys U-10 100m

1

Kevin O’Mahony DMP      
   

2

Arthur Ashmore Enniscorthy AC      
   

3

Sam Meyers United Striders      
               
Girls U-11 100m

1

Abbie Doyle Bree      
   

2

Gracie Kehoe Bree      
   

3

Niamh Murphy Menapians      
               
Boys U-11 100m

1

Conn Mernagh DMP      
   

2

Jessy Sheridan SBR      
   

3

Oisin Rochford Bree      
               
Girls U-12 100m

1

Orlaith Byrne SBR      
   

2

Ailbhe White Menapians      
   

3

Jessie Akinyemi DMP      
               
Boys U-12 100m

1

Sean Rowley Bree      
   

2

Dannan Long Enniscorthy      
   

3

Shane Doran Bree      
               
Girls U-13 100m

1

Chloe O’Toole Taghmon      
   

2

Saidhbhe Byrne Enniscorthy AC      
   

3

Katelyn Boggan Kilmore      
               
Boys U-13 100m

1

Depo Abidoye Enniscorthy      
   

2

Finn Ryan St Anne’s      
   

3

Liam Berry St Anne’s      
               
Girls U-14 100m

1

Sabia Doyle Menapians      
   

2

Aisling Kelly Taghmon      
   

3

Aoife O’Connor DMP      
               
Boys U-14 100m

1

Adam O’Connor United Striders      
   

2

Corbane Browne Bree      
   

3

Cormac Byrne Adamstown      
               
Girls U-15 100m

1

April Keeling Menapians      
   

2

Suzie Brennan Menapians      
   

3

Blanaid Fogarty Enniscorthy AC      
               
Boys U-15 100m

1

Aaron Browne United Striders      
   

2

Festy Ebsele Enniscorthy AC      
   

3

Conor Brennan DMP      
               
Girls U-16 100m

1

Karyn Murphy Bree      
   

2

Tara Doyle United Striders      
   

3

Lystus Eboselle Enniscorthy AC      
               
Boys U-16 100m

1

David Obasohan Enniscorthy AC      
   

2

Adam Kehoe DMP      
   

3

William Figuers Enniscorthy AC      
               
Girls U-17 100m

1

Oliva Howe Bree      
   

2

Katie Murphy United Striders      
   

3

Aoife Muldoon United Striders      
               
Boys U-17 100m

1

Ross Daly Enniscorthy AC      
   

2

Aaron Smith Menapians      
   

3

Brendan Sinnott Menapians      
               
Girls U-18 100m

1

Aoife Rochford Bree      
   

2

Shannon Wall Adamstown      
   

3

Hayley Bawden United Striders      
               
Boys U-18 100m

1

Sam O’Neill Menapians      
   

2

Ryan Carthy Walsh Adamstown      
   

3

Enda Minogue Bree      
               
Girls U-19 100m

1

Sophie McCabe Bree      
   

2

         
   

3

         
               
Boys U-19 100m

1

Shane Parle DMP      
   

2

         
   

3

         
               
               
Relays              
Girls U-9 4 x 100m

1

Bree Katie Nolan Chloe Casey Lea Bolger Ciara Laffan
   

2

         
   

3

         
               
Boys U-9 4 x 100m

1

Enniscorthy AC Tomas Fenlon James Byrne Jack Brown Oisin Larkin
   

2

         
   

3

         
               
Girls U-11 4 x 100m

1

Bree Gracie Kehoe Grace Donoghue Katie Doyle Abbie Doyle
   

2

Enniscorthy AC Nessa Carty Ava Byrne Siofra Fenlon Marbelys Fernardez
   

3

DMP Sophie Katun Caoimhe Sutherland Grace O’Connor Layla Stafford
               
Boys U-11 4 x 100m

1

DMP Conn Mernagh Tadhg O’Leary Cormac Simpson Kevin O’Mahony
   

2

United Striders Luca O’Connor Sam Meyers Ronan Shannon Sean Lennon
   

3

Adamstown Jack O’Shea Ross English Cathal Doyle Watt Crean
               
Girls U-13 4 x 100m

1

DMP Rachel Gregg Aiobhinn Mernaigh Ciara Keane Jane Sinnott
   

2

Menapians Ava Carney Ailbhe White Sinead O’Reilly Eimear Halpin
   

3

Kilmore Eimear Fortune Dawn McKenna Karen O’Flatherty Katlyn Boggan
               
Boys U-13 4 x 100m

1

United Striders Aidan Shannon Darragh Flannelly Eoin Lennon Oisin McEochaidh
   

2

Enniscorthy AC Dannan Long Jack Morris Joe Brown Dapo Abidoye
   

3

DMP Sam Norville Oisin Kehoe Mark Hennessy Aodhan Collins
               
Girls U-15 4 x 100m

1

Menapians Nadia El Moussali April Keeling Suzie Brennan Sabia Doyle
   

2

United Striders Erin Shannon Meadhbh Rogers Aoife Ni Eochaidh Louise Doyle
   

3

         
               
Boys U-15 4 x 100m

1

United Striders Cian Flanagan Aaron Browne Patrick Doyle Adam O’Connor
   

2

Enniscorthy AC Joseph Akinyami Maxwell Shoyeju Festy Ebosele Raphael Abidoye
   

3

DMP Glen Carroll Darragh Whelan Conor Brennan Darragh Collins
               
Girls U-17 4 x100m

1

United Striders Katie Murphy Aoife Muldoon Grainne Flannelly Rebecca Bawden
   

2

         
   

3

         
               
Boys U-17 4 x 100m

1

Enniscorthy AC Ross Daly Michael Abidoye David Obasohan Jacob English
   

2

         
   

3

         
               
Mixed U-18 4 x 100m

1

Adamstown Ryan Carthy Walsh Shannon Wall Annalise Creane Tara Doyle
   

2

United Striders Aidan Rogers Hayley Bawden Ciara Kelly Elaine Brown
   

3

         
               
               
Middle Distance            
               
Girls U-10 500m

1

Katie Doyle Bree      
   

2

Johanna Chapman Bree      
   

3

Stephanie Deegan SBR      
               
Boys U-10 500m

1

Kevin O’Mahony DMP      
   

2

Ronan Shannon United Striders      
   

3

Sam Meyers United Striders      
               
Girls U-12 600m

1

Orlaith Deegan SBR      
   

2

Sinead O’Reilly Menapians      
   

3

Ellie O’Mahony DMP      
               
Boys U-12 600m

1

Myles Hewlett United Striders      
   

2

Mark Hennessy DMP      
   

3

Eoin Shannon United Striders      
               
Girls U-13 600m

1

Chloe O’Toole Taghmon      
   

2

Clara Keane DMP      
   

3

Eimear Halpin Menapians      
               
Boys U-13 600m

1

Aidan Shannon United Striders      
   

2

Dara Flannelly United Striders      
   

3

Finn Ryan St Anne’s      
               
Girls U-14 1500m

1

Danika Gushinan Menapians      
   

2

Laura Ivers Craanford      
   

3

Louise Doyle United Striders      
               
Boys U-14 1500m

1

Adam O’Connor United Striders      
   

2

Joe Byrne SBR      
   

3

Conor Holloway SBR      
               
Girls U-15 1500m

1

Roisin O’Reilly Menapians      
   

2

Chanel O’Leary St Pauls      
   

3

Grainne Bates Kilmore      
               
Boys U-15 1500m

1

Aaron Browne United Striders      
   

2

Luke Byrne Adamstown      
   

3

Cian Flanagan United Striders      
               
Girls U-16 1500m

1

Grainne Flannelly United Striders      
   

2

Rebecca Bawden United Striders      
   

3

Aisling O’Brien United Striders      
               
Boys U-16 1500m

1

Jack Doyle Kilmore      
   

2

Paul Freeman St Killians      
   

3

Josh Hogan Bree      
               
Girls U-17 1500m

1

Katie Murphy United Striders      
   

2

         
   

3

         
               
Boys U-17 1500m

1

Aidan Rogers United Striders      
   

2

Tomas Breen SBR      
   

3

Sammy Delaney St Pauls      
               
Girls U-18 1500m

1

Elaine Browne United Striders      
   

2

Annalise Creane Adamstown      
   

3

         
               
Boys U-18 1500m

1

Liam Butler Enniscorthy AC      
   

2

         
   

3

         
               
Boys U-19 100m

1

Daire Sheridan SBR      
   

2

         
   

3

         
               

 

 

 

 

Bookmark the permalink.

Leave a Reply