Mr Oil Juvenile T&F Championships 2016 – Day 1 Field Results

Wexford Athletics T & F 2016 – Field Results

Day 1 – 1st May 2016 – Enniscorthy Sports Hub

 

Long Jump        
           
Girls U-9

1

Ellie Murphy Taghmon 2.78m
   

2

Erin Byne Croghan 2.76m
   

3

Ciara Laffin Bree 2.58m
           
Boys U-9

1

Oisin Larkin Enniscorthy AC 2.80m
   

2

Tomas Fenlon Enniscorthy AC 2.75m
   

3

Eli Paige Croghan 2.60m
           
Girls U-11

1

Gracie Kehoe Bree 3.62m
   

2

Sofiat Kotun Enniscorthy AC 3.31m
   

3

Cliona  Kearney Menapians 3.15m
           
Boys U-11

1

Rob Sterling St Pauls 3.49m
   

2

Oisin Rochford Bree 3.46m
   

3

Oscar Redmond Bree 3.44m
           
Girls U-13

1

Saidhbhe Byrne Enniscorthy AC 4.35m
   

2

Katelyn Boggan Kilmore 4.04m
   

3

Rachel Gregg DMP 3.78m
           
Boys U-13

1

Oisin Kehoe DMP 4.00m
   

2

Ben Wall Adamstown 3.88m
   

3

Aidan Shannon United Striders 3.82m
           
Girls U-14

1

Aisling Kelly Taghmon 4.74m
   

2

Aoife O’Connor DMP 4.57m
   

3

Nadia El Moussati Menapians 4.30m
           
Boys U-14

1

Corben Brown Bree 4.37m
   

2

Cormac Byrne Adamstown 4.36m
   

3

Maxwell Shoyeju Enniscorthy AC 4.20m
           
Girls U-15

1

April Keeling Menapians 4.12m
   

2

Kate Jackman Adamstown 3.87m
   

3

Muireann Deegan SBR 3.83m
           
Boys U-15

1

Raphael Abidoye Enniscorthy AC 4.74m
   

2

Festy Ebosele Enniscorthy AC 4.63m
   

3

Conor Brennan DMP 4.44m
           
Girls U-16

1

Kayran Murphy Enniscorthy AC 4.97m
   

2

Tara Doyle Adamstown 477m.
   

3

Lystus Ebesole Enniscorthy AC 4.33m
           
Boys U-16

1

David Obasohan Enniscorthy AC 5.53m
   

2

Miguel Byrne Enniscorthy AC 5.16m
   

3

William Figueras Enniscorthy AC 5.13m
           
           
Turbo Javelin        
           
Girls U-10

1

Aoife Brennan St Anne’s 11.04m
   

2

Stephanie Deegan SBR 9.42m
   

3

Joanne Chapman Bree 8.34m
           
Boys U-10

1

Arthur Ashmore Enniscorthy AC 21.23m
   

2

Hughie Doyle Craanford 13.46m
   

3

Watt Creane Adamstown 13.32m
           
Girls U-12

1

Fiona Davin Macamores 14.20m
   

2

Bridin Doyle Craanford 12.36m
   

3

Ailbhe White Adamstown 12.04m
           
Boys U-12

1

Cosmo Hewlett United Striders 21.03m
   

2

Eoin Shannon United Striders 19.90m
   

3

Tadgh McShane Craanford 18.47m
           
Shot Putt        
           
Girls U-11

1

Ella D’arcy Croghan 5.16m
   

2

Gracie Kehoe Bree 4.57m
   

3

Abbie Doyle Bree 4.56m
           
Boys U-11

1

Jack Halpin Menapians 5.05m
   

2

Joseph Grassius Enniscorthy 4.96m
   

3

Conall Doyle Adamstown 4.82m
           
Girls U-13

1

Saidhbhe Byrne Enniscorthy AC 8.45m
   

2

Elaine Oladiran Enniscorthy AC 8.13m
   

3

Priscilla Akimyenie Enniscorthy AC 6.48m
   

3

Kate Freeman St Killians 6.48m
           
Boys U-13

1

Aaron Reed Craanford 9.37m
   

2

Oisin MacEochaigh United Striders 7.13m
   

3

Finn Ryan St Annes 6.67m
           
Girls U-14

1

Aisling Kelly Taghmon 9.11m
   

2

Erin Shannon United Striders 7.49m
   

3

Ann Marie O’Connor Enniscorthy AC 7.06m
           
Boys U-14

1

Nathan Murphy Menapians 9.00m
   

2

Maxwell Shoyeju Enniscorthy AC 7.93m
   

3

Cormac Byrne Adamstown 7.33m
           
Girls U-15

1

Muireann Hore Taghmon 7.23m
   

2

Kate Jackman Adamstown 6.68m
   

3

Muireann Deegan SBR 6.30m
           
Boys U-15

1

Gergely Pap St Pauls 11.83m
   

2

Conor Brennan DMP 10.52m
   

3

Milan Kovacs St Pauls 10.29m
           
Girls U-16

1

Lystus Ebosele Enniscorthy AC 10.70m
   

2

Bronagh Hanlon Taghmon 8.89m
   

3

Eadaoin Stafford Adamstown 8.63m
           
Boys U-16

1

Jack Doyle Kilmore 9.11m
   

2

Adam Kehoe DMP 7.14m
   

3

     
           
           
High Jump        
           
Girls U-12

1

Ailbhe White Menapians 1.22m
   

2

Orlaith Deegan SBR 1.19m
   

3

Leona Berry United Striders 1.16m
           
Boys U-12

1

Dannan Long Enniscorthy AC 1.11m
   

2

Mark Hennessy DMP 1.11m
   

3

Myles Hewlett United Striders 1.08m
           
Girls U-17

1

Ciara Kelly United Striders 1.35m
   

2

     
   

3

     
           
Boys U-17

1

Dylan Colfer Furlong Taghmon 1.55m
   

2

Padraig Hore Taghmon 1.50m
   

3

Joseph Hanlon Taghmon 1.45m
           
Girls U-18

1

Annalise Creane Adamstown 1.20m
   

2

     
   

3

     
           
Boys U-18

1

Ryan Carthy Walsh Adamstown 1.65m
   

2

     
   

3

     
           
Boys U-19

1

Shane Parle DMP 1.65m
   

2

     
   

3

     
           

 

Bookmark the permalink.

Leave a Reply