Mr Oil County Throws Championships 2015

Mr Oil County Track & Field Championships 2015

Throws – DMP AC – May 8th 2015

 

RESULTS THROWS NIGHT

 

HAMMER – Girls  

 

EVENT NAMES CLUB TIME / DISTANCE
U14 Girls 1st    
  2nd    
  3rd    
       
U15 Girls 1st Bronagh O Hanlon Taghmon 39.11
  2nd    
  3rd    
       
U16 Girls 1st Zara Power Adamstown 26.21
  2nd Marguerite Furlong Adamstown 19.51
  3rd    
       
U17 Girls 1st Katlyn Furlong DMP 49.18
  2nd Chloe Doyle Menapians 32.01
  3rd    
       
U18 Girls 1st    
  2nd    
  3rd    
U19 Girls 1st Katy Young Menapians 40.96
  2nd    
  3rd    
       

 

Hammer  – Boys

 

EVENT NAMES CLUB TIME / DISTANCE
U14 Boys 1st Milan Kovacs St Pauls 23m 19cm
  2nd Gregary Pap St Pauls 25m 57cm
  3rd    
       
U15 Boys 1st    
  2nd    
  3rd    
       
U16 Boys 1st Padraig Hore Taghmon AC 18m 35cm
  2nd    
  3rd    
       
U17 Boys 1st    
  2nd    
  3rd    
       
U18 Boys 1st    
  2nd    
  3rd    
       
U19 Boys 1st    
  2nd    
  3rd    
       

 

 

 

DISCUS – Girls

 

EVENT NAMES CLUB TIME / DISTANCE
U14 Girls 1st Catherine Murphy St Killians 18.25
  2nd Kate Jackman Adamstown 16.88
  3rd Maeve Hayes St Pauls 16.61
       
U15 Girls 1st Bronagh O Hanlon Taghmon 18.63
  2nd Sonia Mooney Adamstown 17.00
  3rd Sophie McGrath DMP 13.95
       
U16 Girls 1st Marguerite Furlong Admastown 30.75
  2nd Amy Forde St Killians 20.84
  3rd Zara Power Adamstown 19.26
       
U17 Girls 1st Chloe Doyle Menapians 19.96
  2nd Katelyn Furlong DMP 19.35
  3rd Clodagh Walsh Adamstown 14.02
       
U18 Girls 1st Tara Connick St PAuls 22.58
  2nd    
  3rd    
U19 Girls 1st Katie Young Menapians 20.25
  2nd    
  3rd    
       

 

 

 

 

Discus – Boys

 

EVENT NAMES CLUB TIME / DISTANCE
U14 Boys 1st Gregary Pap St Pauls 27.90
  2nd Milan Kovacs St PAuls 21.80
  3rd Conor Brennan DMP 18.82
       
U15 Boys 1st Jack Doyle Kilmore 18.45
  2nd Adam Kehoe DMP 17.67
  3rd Jamie Foley EAC 15.35
       
U16 Boys 1st Padraig Hore Taghmon 45.30
  2nd Matthew McRedmond DMP 35.42
  3rd Dylan Colfer Furlong Taghmon 19.11
       
U17 Boys 1st Ryan Carty Walsh Adamstown 20.84
  2nd Kevin O Connor EAC 19.04
  3rd    
       
U18 Boys 1st Peter O Connor EAC 21.35
  2nd    
  3rd    
       
U19 Boys 1st    
  2nd    
  3rd    
       

 

 

 

JAVELIN – Girls

 

EVENT NAMES CLUB TIME / DISTANCE
U13 Girls 1st Caitriona Doyle Craanford H 16.16
  2nd Ciara O Connor EAC 8.88
  3rd    
       
U14 Girls 1st Kate Jackman Adamstown 21.34
  2nd Rachel Dower Adamstown 18.50
  3rd    
       
U15 Girls 1st Sonia Mooney Adamstown 22.67
  2nd Tyra Brennan DMP 20.24
  3rd Leanne Boland Croghan 13.00
       
U16 Girls 1st Zara Power Adamstown 16.16
  2nd Caitriona Mooney Adamstown 15.89
  3rd Marguerite Fulrong Adamstown 12.66
       
U17 Girls 1st Shannon Wall Adamstown 9.26
  2nd Clodagh Walsh Adamstown 9.22
  3rd    
       
U18 Girls 1st Tara Connick St PAuls 11.44
  2nd    
  3rd    
U19 Girls 1st Katie Young Menapians 9.09
  2nd    
  3rd    
       

JAVELIN – Boys

EVENT NAMES CLUB TIME / DISTANCE
U13 Boys 1st Maxwell Shoyeju EAC 28.57
  2nd Cormac Byrne Adamstown 25.88
  3rd Nathan Murphy Menapians 22.17
       
U14 Boys 1st Luke Byrne Admastown 23.91
  2nd Craig Wall Adamstown 23.02
  3rd Conor Brennan DMP 19.44
       
U15 Boys 1st Joshua Hewlitt United Striders 35.87
  2nd Jamie Foley EAC 22.41
  3rd Adam Kehoe DMP 20.33
       
U16 Boys 1st Padraig Hore Taghmon 34.83
  2nd Dylan Colfer Furlong Taghmon 28.31
  3rd Dylan O Connor Taghmon 27.10
       
U17 Boys 1st Eoghan Doyle Menapians 22.08
  2nd Ryan Carty Walsh Adamstown 21.72
  3rd Kevin O Connor Menapians 17.44
       
U18 Boys 1st Peter O Shea DMP 45.59
  2nd Peter O Connor EAC 26.90
  3rd    
       
U19 Boys 1st    
  2nd    
  3rd    
       

Seniors

Hammer:

EVENT NAMES CLUB TIME / DISTANCE
Ladies 1st Katlyn Furlong DMP 44.87
  2nd Christina Furlong DMP 44.46
  3rd Katy Young Menapians 40.96
       
Men 1st Kieran Murphy St Pauls 44.52
  2nd Eamon McEvoy Menapians 25.47
  3rd Darragh Bell Menapians 24.54
       

 

Discus

EVENT NAMES CLUB TIME / DISTANCE
Ladies 1st Emma Owens St Pauls 37.14
  2nd Tara Connick St Pauls 22.50
  3rd Sinead McCarthy United Striders 22.22
       
Men 1st Kieran Murphy St Pauls 26.71
  2nd Michael Halpin Menapians 25.88
  3rd Darragh Bell Menapians 21.25
       

 

 

 

 

 

 

 

 

Seniors

Javelin

EVENT NAMES CLUB TIME / DISTANCE
Ladies 1st Chloe Doyle Menapians 16.96
  2nd Sinead McCarthy United Striders 16.71
  3rd Laura Halpin Menapians 15.46
       
Men 1st Peter O Shea DMP 40.56
  2nd Hezekiah Shoyeju EAC 31.10
  3rd Pat Mahoney Menapians 30.43
       

 

Bookmark the permalink.

Leave a Reply