Mr Oil County Even Age Cross Country Championships 2015

Juvenile Results        
             
Mr Oil Even Age County Cross Championships 2015      
4th October          
Adamstown        
             
Girls U10          
1   Katie Doyle SBR      
2   Caragh McDonald Adamstown      
3   Grainne English Adamstown      
4   Muireann Hynes St. Anne’s      
5   Amy O’Brien Enniscorthy      
6   Niamh Fortune Kilmore      
7   Aoife Byrne SBR      
8   Aoibhe Ormonde DMP      
9   Saidbh Crean Adamstown      
10   Orla Kelly Taghmon      
11   Niamh Murphy SBR      
12   Stephanie Deegan SBR      
13   Eabha Keane DMP      
14   Chloe Berry United Striders    
15   Danielle Sone DMP      
16   Leah Wall Kilmore      
17   Sarah O’Mahoney DMP      
18   Niamh O’Flaherty Kilmore      
19   Emily Kinsella SBR      
20   Irene Hanlon Taghmon      
21   Lucy Power United Striders    
22   Laura O’Gorman Adamstown      
23   Alannah Mallon Craanford Harriers    
24   Yvette Carley St. Killian’s      
25   Juno Clarke United Striders    
26   Shannon Mallon Craanford Harriers    
             
Boys U10          
1   Conn Mernagh St. Paul’s      
2   Gerry Sheridan SBR      
3   Kevin O’Mahoney DMP      
4   Rob Sterhny St. Paul’s      
5   Ross Englisgh Adamstown      
6   Tom Kirwin SBR      
7   Sean Lennon United Striders    
8   Watt Crean Adamstown      
9   Luca O’Connor United Striders    
10   Sam Myers United Striders    
11   Jack O’Shea Adamstown      
12   Liam Hore Kilmore      
13   Conor Sidney St. Anne’s      
14   Ciaran Kelly DMP      
15   Peter Stefanov St. Paul’s      
16   Hughie Doyle Craanford Harriers    
17   Peter Kenny DMP      
18   Donnacha McCarthy United Striders    
19   Aaron Dempsey Kilmore      
20   Daniel O’Mahoney DMP      
21   Bobby McDonald Adamstown      
22   Oisin Heannns McDonagh Croghan      
23   Darragh Stone DMP      
24   Cian Pinnegar Craanford Harriers    
25   Tiernan Doyle DMP      
             
Girls U12          
1   Claragh Keane DMP      
2   Orlaith Deegan SBR      
3   Aoibhinn Mernagh St. Paul’s      
4   Therese Lawless Macamores      
5   Leona Berry United Striders    
6   Flora Doran Taghmon      
7   Niamh English Adamstown      
8   Ciara Murphy United Striders    
9   Katie English Adamstown      
10   Caria Martin St. Paul’s      
11   Orlaith Byrne SBR      
12   Saidbhe Byrne Enniscorthy      
13   Rachel Gregg DMP      
14   Rachel Bowe SBR      
15   Eimear Fortune Kilmore      
16   Aoife Cullen DMP      
17   Katelyn Boggan Kilmore      
18   Ellie O’Mahoney DMP      
19   Jane Sinnott DMP      
20   Ailbhe White Menapians      
21   Sinead O’Reilly Menapians      
22   Kennedy Cullen Kilmore      
23   Bridin Doyle Craanford Harriers    
24   Chloe O’Toole Taghmon      
25   Kelly Corbett United Striders    
26   Aisling Ryan United Striders    
27   Elaine Aspel United Striders    
28   Orla Griffin DMP      
29   Isabelle English Adamstown      
30   Isabelle Bawden United Striders    
31   Dawn McKenna Kilmore      
32   Ciara Dempsey Kilmore      
33   Ciara Mooney Adamstown      
34   Fiona O’Mahoney DMP      
35   Sarah Kenny DMP      
Teams:   1st – SBR – 27 2nd – DMP – 30 3rd – United Striders – 38
             
             
Boys 12            
1   Aidan Shannon United Striders    
2   Ben Wall  Adamstown      
3   Robert Wall Adamstown      
4   Darragh Flannelly United Striders    
5   Myles Hewlett United Striders    
6   Conor Doyle SBR      
7   Eoin Shannon United Striders    
8   David Kirwan SBR      
9   Finn Kelly United Striders    
10   Eoin Lennon United Striders    
11   Oisin Kehoe DMP      
12   Caolan Costello United Striders    
13   Oisin MacEochaidh United Striders    
14   Eoin Sinnott DMP      
15   Malachy Cathcart Craanford Harriers    
16   Ben Myers United Striders    
17   Noah Maher Craanford Harriers    
18   James Whelan Menapians      
19   Donny McDonald Adamstown      
20   Ciaran Cardiff Kilmore      
21   Kenny Huxby Macamores      
22   Alex Gregg DMP      
23   Eoin Ormonde DMP      
24   Joel Page Croghan      
25   Darragh Furlong Adamstown      
26   Evan O’Brien Kilmore      
27   Shane Reed Craanford Harriers    
Teams   1st – United Striders – 10 2nd – Adamstown – 24 3rd United Striders B – 26
             
Girls U14          
1   Aisling Kelly Taghmon      
2   Roisin O’Reilly Menapians      
3   Hannah Kelly Taghmon      
4   Katie Byrne Macamores      
5   Eve Byrne United Striders    
6   Kate Jackman Adamstown      
7   Muireann Deegan SBR      
8   Clodagh Foran United Striders    
9   Aoibhinn Crean Adamstown      
10   Emily Forrestal SBR      
11   Aisling Power United Striders    
12   Aoife O’Connor DMP      
13   Erinn Shannon United Striders    
14   Chanel O’Leary St. Paul’s      
15   Louise Doyle United Striders    
16   Caitriona Ryan United Striders    
17   Claire Bruneisen Kilmore      
18   Joely Elliott SBR      
19   Kaci Blanch Taghmon      
20   Ella English Adamstown      
21   Leah Myers United Striders    
Teams   1st – Taghmon – 23 2nd – United Striders – 24 3rd – SBR – 35
             
Boys U14          
1   Aaron Browne United Striders    
2   Joe Byrne SBR      
3   Adam O’Connor United Striders    
4   Oisin Woolmington Craanford Harriers    
5   Conor Keane DMP      
6   James Hanlon Taghmon      
7   Joe Barrett DMP      
8   Ryan Boland Croghan      
9   Darragh Collins DMP      
10   Liam O’Flaherty Kilmore      
11   Conor Murphy United Striders    
12   Craig Wall Adamstown      
13   Oisin MacGabhann Adamstown      
14   Ryan Kielty United Striders    
15   Dean Elliott SBR      
16   Darragh Whelan DMP      
17   Travis Phillips United Striders    
18   Jack Forde St. Killians      
19   Michael Murphy United Striders    
Teams   1st – United Striders – 15 2nd – DMP – 20 3rd – United Striders – 50
             
Girls U16          
1   Katie Murphy United Striders    
2   Grace Costello United Striders    
3   Megan Cullen Croghan      
4   Mairead Crean Adamstown      
5   Triona Mooney Adamstown      
6   Rebecca Bawden United Striders    
7   Grace Kehoe Enniscorthy      
8   Molly Maher Craanford Harriers    
9   Doreen Cullen Croghan      
10   Olive McGarry Croghan      
11   Muireann Fitzpatrick Croghan      
12   Sonia Mooney Adamstown      
13   Grace Cloney Adamstown      
14   Ciara Kelly United Striders    
             
Boys 16            
1   James Boland SBR      
2   Sammy Delaney St. Paul’s      
3   Josh Hogan SBR      
4   Alex Kelly Craanford Harriers    
5   Joseph Hanlon Taghmon      
6   Tony Rowe DMP      
7   Rory Cassidy Kilmore      
             
Girls U18          
1   Annalise Crean Adamstown      
2   Katie Daly Kilmore      
3   Elaina Browne United Striders    
4   Hayleigh Bawden United Striders    
             
Boys U18          
1   Liam Turner  DMP      
2   Daire Sheridan SBR      
3   Joe Mooney Adamstown      

 

Bookmark the permalink.

Leave a Reply