Masters Road Race 2014

Well done to everyone who competed at this evenings County Wexford masters road race championships that were held on the old Dublin road in Enniscorthy. Two great races ensued, with some terrific battles taking place. Slaney Olympic A.C. hosted the races, well done to the stewards/timekeepers and many thanks to the ladies on such lovely refreshments afterwards and to the Pump Palace for the use of their premises for both registration and results/refreshments. Full results are listed below:

Ladies 4km race:
1. Jackie Carthy (Kilmore A.C.) 14-40
2. Ann Sullivan (DMP) 15-46
3. Sinead O’Brien (Kilmore) 16-07
4. Catherine Walsh (Slaney Olympic) 16-12
5. Tracy Flanagan (United Striders) 16-31
6. Helen Doyle (Kilmore) 16-32
7. Mary Doyle (Sliabh Buidhe Rovers A.C.) 16-58
8. Lillian Lawless (SBR) 17-03
9. Siobhan O’ Shea (SO) 17-07
10. Martina O’ Sullivan (SO) 17-22
11. Lorraine McMahon (Menapians) 17-24
12. Fiona Donovan (US) 17-33
13. Mary Kennedy (Croghan A.C.) 17-50
14. Ciara Jones (Croghan) 18-16
15. Esther O’ Connor (SO) 18-18
16. Kathleen Flannelly (US) 18-27
17. Jean Mernagh (SO) 18-28
18. Catherine Ronan (US) 18-37
19. Sinead McCarthy (US) 18-38
20. Catherine O’Connor (Men) 18-42
21. Aine Cullen (US) 18-52
22. Majella Boland (Croghan) 19-16
23. Carmel Morrissey (US) 19-55
24. Caroline O’ (US) 19-56
25. Sheila Patterson (US) 20-17
26. Alison Murphy (US) 20-30
27. Marie Cullen (SBR) 20-36
28. Deirdre Walsh (US) 21-56
29. Sinead O’ Neill (US) 21-58
30. Annmarie O’ Neill (US) 21-58

Categories:
Over-40 gold – Catherine Walsh
Over-45 gold – Lillian Lawless

Teams:
Gold – Kilmore A.C. – 10pts (1st, 3rd, 6th)
Silver – Slaney Olympic A.C. – 22pts (3rd, 9th, 10th)
Bronze – United Striders A.C. – 33pts (5th, 12th, 16th)

Mens 6km race:
1. Niall Sheil (St Killians A.C.) 19-04
2. Myles Gibbons (SBR) 19-18
3. Paul Lynch (SBR) 19-47
4. Tommy Mcelwain (SBR) 20-07
5. Martin Monaghan (SO) 20-08
6. Paul Gibbons (SBR) 20-21
7. Jim Stafford (SO) 20-24
8. David Barron (SO) 20-33
9. John McGrath (US) 20-35
10. Ger Doyle (SBR) 20-50
11. Ger Maloney (St Pauls A.C.) 20-51
12. Davy Byrne (Kilmore) 21-11
13. Mick Jordan (SO) 21-16
14. Brian Maher (SO) 21-29
15. Pat Foley (Croghan) 21-29
16. Bernard Fortune (SBR) 21-33
17. Brian O’Shaughnessy (Racing 795) 21-34
18. Pat O’ Callaghan (US) 21-35
19. Stephen Tyrrell (SBR) 21-36
20. John Murphy (SBR) 21-38
21. Brendan Radford (DMP) 21-44
22. Richard Fortune (DMP) 21-46
23. Padraig Moriarty (St Killians) 21-58
24. Bobby Redmond (SO) 22-01
25. Ted Flannelly (US) 22-09
26. John Roban (SO) 22-15
27. David Leonard (SBR) 22-20
28. Derek Malone (Croghan) 22-23
29. Niall Crosbie (Kilmore) 22-29
30. Brian Maher (Croghan) 22-30
31. Jessie O’ Connor (SO) 22-31
32. Barry Kirwan (US) 22-33
33. Pat Hyland (SO) 22-34
34. John Moorehouse (SO) 23-03
35. Peter Ryan (SO) 23-13
36. Eugene Doherty (SBR) 23-17
37. Noel Kehoe (SO) 23-18
38. Adrian Doyle (SBR) 23-56
39. Mark McGrath (Croghan) 24-06
40. Declan Ivers (SO) 24-15
41. Emmett Malone (US) 24-20
42. Michael Kinsella (Men) 24-34
43. Michael O’ Gorman (US) 24-37
44. Chris Squance (SO) 24-40
45. Brendan Dillon (SO) 25-09
46. Kevin Walsh (Kilmore) 25-20
47. Ger Murphy (SO) 25-24
48. Liam O’ Donovan (Croghan) 25-26
49. Eddy Kenny (SO) 26-14
50. Paul Murphy (SO) 26-15
51. Pat Crean (SBR) 26-51
52. Mick Jo Byrne (Croghan) 27-01
53. Jason Murphy (US) 27-17
54. Matt Styles (US) 27-37
55. Dave Percival (Men) 28-26
56. Tadhg Henderson (Men) 28-26
57. Peter Connick (St Pauls) 28-45
58. Tom Kavanagh (SBR) 29-20
59. Billy Harpur (SBR) 36-24
60. Stephen O Lleary (SBR) 36-55

Categories:
Over-40 gold – Martin Monaghan
Over-45 gold – Tommy McElwain
Over-50 gold – Jim Stafford
Over-55 gold – Eugene Doherty
Over-65 gold – Tom Kavanagh

Teams:
Gold – Sliabh Buidhe Rovers A.C. ”A” – 9pts (2nd, 3rd, 4th)
Silver – Slaney Olympic A.C. – 20pts (5th, 7th, 8th)
Bronze – Sliabh Buidhe Rovers A.C. ”B” – 32pts (6th, 10th, 16th)

Bookmark the permalink.

Leave a Reply