Leinster Schools T&F Championships 2017: Full Wexford Results

Junior Girls
1200m Walk 4 Eve Byrne, OLOL Rosbercon; 5 Aoibhinn Crean, Coláiste Bríde (both on 6.45.17m).
800m 1 Corrine Kenny, Gorey CS (2.17.56m)
1500m 4 Roisin O’Reilly, Loreto Wexford (5.10.16m)
1000mWalk 4 Eve Byrne (OLOL, Rosbercon)
LJ 3 Aisling Kelly, Loreto Wexford (4.81m)
TJ 4 Rachel Power, Loreto Wexford (8.99m)
Shot 6 Brenda Aighirio, Adamstown CC

Inter Girls
HJ 3 Maeve Hayes, Loreto Wexford (1.55m)
TJ 2 Tara Doyle, St Mary’s New Ross (10.59m); 3 Grace Cloney, St Mary’s New Ross (10.41m)
Shot 2 Lystus Ebosele, Coláiste Bríde (13.00m); 4 Marguerite Furlong, St Mary’s New Ross (11.35m), 6 Eadaoin Stafford, Coláiste Bríde (10.18m).
Discus 1 Marguerite Furlong, St Mary’s New Ross (36.86m); 2 Lystus Eboselte, Colaiste Bríde, Enniscorthy (28.35m).
Javelin 4 Kate Jackman, St Mary’s New Ross; 5 Sonia Mooney, St Mary’s New Ross
Hammer 1 Bronagh O’Hanlon, Pres Wexford (37.30m)

U16 Girls
4 x 300m Relay 2 St Mary’s, New Ross (Kate Jackman, Tara Doyle, Rebecca Bawden and Grainne Flannelly).

Senior Girls
3000m Walk 1 Triona Mooney, St.Mary’s New Ross (14.52.40m)
100m 1 Aoife Rochford, Colaiste Brid, Enniscorthy (12.41s)
3000m 5 Annalise Crean, Coláiste Bríde
200m 4 Aoife Rochford, Coláiste Bríde (25.98s)
LJ 1 Grace Furlong, CBS New Ross (5.37m)
TJ 1 Grace Furlong, CBS New Ross (11.63mR)
Discus 4 Amy Forde, Loreto Wexford (29.96m PB)
Hammer 3 Amy Forde, Loreto Wexford (34.20m PB)

Minor Boys
HJ 2 Evan O’Toole, Good Counsel (1.50m); 4th 4 Alex Akpourta, Adamstown CC.
Javelin 1 Maxwell Shojeu, CBS Enniscorthy 36.64m; 5 Cormac Byrne, Good Counsel 31.89m.

Junior Boys
1200m Walk 1 James Hanlon, Ramsgrange CS (6.10.16). 5 Ryan Kielty, Good Counsel.
80mH 3 Darragh Casey, CBS Enniscorthy (12.49s).
1500m 4 Adam O’Connor, CBS New Ross (4.30.47).
HJ 1 Jack Forde, CBS Wexford (1.70mPB). 4 Olumese Roberts, Adamstown CC (1.65m)
Shot 1 Gergely Pap, CBS Wexford (12.25m); 2 Jack Forde, CBS Wexford (11.97m PB).
Discus 2 Nathan Murphy, CBS Wexford (33.95m)
Hammer 2 Gergely Pap, CBS Wexford (36.03m)

Inter Boys
Javelin 2 Joshua Hewlett, CBS New Ross (49.95m)

Senior Boys
110mH 2nd Aaron Smith, CBS Wexford (15.57s)
100m 2 David Mc Donald, CBS Wexford (10.99s pipped by .02s by Mark Smyth St Fintan’s HS)
200m 2 David McDonald, CBS Wexford (22.33s)
4 x 100m Relay 1 CBS Wexford (43.58s)
HJ 1st Ryan Carthy Walsh, Good Counsel New Ross (1.95m); 4th 4 Shane Parle, St. Peter’s Wexford (1.80m)
LJ 2 Shane Parle, St Peter’s Wexford (6.40m same as 1st place)
Shot 3 Padraig Hoare, CBS New Ross (13.31m)
Discus 2 Padraig Hoare, CBS New Ross (43.06m)
Javelin 2 Peter O’Shea, St Peter’s Wexford (49.67m)

Complete results for days 1 & 2 of the Leinster Schools T&F are now available at http://www.athleticsireland.ie/schools/results.

Tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.